Pomoc s odepsáním dluhů využilo přes deset tisíc lidí. Klíčová je podpora obcí a měst

Akci Milostivé léto využilo jenom v poradnách a na dluhové helplince Člověka v tísni přes deset tisíc lidí. Končí už 28. ledna. 

Apelujeme na obce, aby pomohly zadluženým občanům rozšířením povědomí o využití možnosti zbavit se dluhů. 

Ve hře je také prodloužení či opakování akce, které slíbili podpořit vládní i opoziční poslanci.  


Pomoc dostat se z dluhových pastí jen během podzimu využilo přes deset tisíc lidí. Člověk v tísni chce pomoci i dalším. „Musíme si uvědomit, že tuto akci by mohlo využít kolem 400 tisíc lidí, tedy více než polovina všech, kteří mají exekuci a všichni ji ani zdaleka nevyužijí, což je škoda,“ povzdechl si Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství. Rád by apeloval na města a obce, aby svým obyvatelům dávali vědět o možnosti tuto akci využít. „K dispozici máme letáky, které je možné jakkoli využívat a rádi poskytneme obecně jakoukoliv podporu,“ dodal.

Člověk v tísni nabízí dluhové poradenství ve více než sedmdesáti obcích. „V některých městech byla spolupráce od počátku výborná, např. v Peckách nebo Českých Budějovicích a v radě dalších. Někde o naše služby nestáli, protože měli vlastní městskou poradnu, ale my jsme věděli, že kapacita služeb je tam nedostatečná,“ řekl Hůle.


„Velmi mile mě překvapil postoj některých měst či krajů. Informace o Milostivém létu v Praze hlásili v metru, v menších obcích informují obecním rozhlasem nebo roznášejí letáky. Uvědomují si tu výhodu, že kromě pomoci svým obyvatelům, získají také zaplacený původní dluh. Lidem se bude žít lépe, a to pak prospívá všem,“ sdělil s tím, že obdobně by se mohli zapojit i další.


„Zapojily se desítky tisíc lidí. Problém je, že velká část z nich čeká na odpovědi exekutorů. Bez odpovědi od exekutora s vyčíslením dlužné jistiny prakticky nelze tuto akci realizovat.“


Využitím Milostivého léta stačí uhradit jistinu a náklady ve výši 908 Kč včetně DPH. Zbývající náklady, penále a poplatky jsou odpuštěny a stávají se tak nevymahatelnými. „Je to šance, jak pomoci lidem z dluhových pastí, a přitom to je pro věřitele často výhodné, protože dostanou zaplacenou celou jistinu dluhu,“ popisuje Hůle. 

Věřitelem však musí být některá z veřejnoprávních institucí nebo také dobrovolně zapojených soukromoprávních subjektů, např. Česká spořitelna, Komerční banka, Modrá pyramida nebo Air Bank. Nejčastěji se jedná o dluhy za jízdu načerno, na nájmu v obecním bytě, dluhy na energiích, nedoplatky za odvoz odpadu, některé dluhy na zdravotním pojištění, za regulační poplatky v některých nemocnicích, nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky.

V současnosti se také jedná s novou vládou o jeho prodloužení. Podle Hůleho je to jediná rozumná reakce. „Zapojily se desítky tisíc lidí. Problém je, že velká část z nich čeká na odpovědi exekutorů. Bez odpovědi od exekutora s vyčíslením dlužné jistiny prakticky nelze tuto akci realizovat,“  vysvětlil dluhový expert. Prodloužení Milostivého léta by pak pomohlo přinést šanci na nový začátek i dalším lidem. 


Zdroj: Člověk v tísni